- Sportovní soutěže
- Václav Uhlík
- Zobrazeno 6428 ×
Beseda s olympionikem k projektu OVOV
Ve čtvrtek 10.6.2010 proběhla na naší škole beseda k projektu OVOV (Odznak všestrannosti olympijských vítězů). Projekt přijel na naší školu představit člen Českého klubu olympioniků a olympijský vítěz z Mexika 1968 střelec Jan Kůrka. O projektu informovala i ČT v pořadu ...
Na slovíčko... s Romanem Šebrlem a Robertem Změlíkem.
Besedu zahájila manažerka projektu pí Zochová, která žáky seznámila se zakladateli projektu, s cílem a obsahem projektu OVOV .
ODZNAK VŠESTRANNOSTI OLYMPIJSKÝCH VÍTĚZŮ - OVOV
Robert Změlík a Roman Šebrle, olympijští vítězové v desetiboji, královské atletické disciplíně, se rozhodli připravit pro žáky 5.- 9. tříd základních škol atraktivní pohybový program s názvem Odznak všestrannosti olympijských vítězů. Kladou si za cíl přispět ke zvýšení osobní aktivnosti co největšího počtu dívek a chlapců ve věku od 10 do 15 let a dát současné generaci školáků příležitost zkusit sportovní začátky podobnou formou, jaká se osvědčila jim.
V projektu budou působit jako patroni medailisté z Olympijských her, Mistrovství světa a Mistrovství Evropy, kteří se kromě jiného zúčastní také okresních a krajských kol soutěže družstev 6. a 7. tříd (blíže k soutěži dále v textu).
Co pohybový program obsahuje?
Atletiku
Běh na 60 m
Skok do dálky z rozběhu
Hod míčkem
Běh na 1000 m
Cvičení z oblasti sportovních her
Dribling s basketbalovým míčem kolem dvou met
Plavání
Plavání volným způsobem
Cvičení z oblasti gymnastiky
Skákání přes švihadlo
Cvičení na rozvoj výbušné síly
Hod medicinbalem obouruč přes hlavu vzad
Trojskok snožmo z místa
Cvičení na rozvoj dynamické síly
Opakované shyby na šikmé lavičce
Opakované kliky
Opakované sedy z lehu na zádech
JAN KŮRKA
Narodil se 29. května 1943 v Pelhřimově je bývalý
československý sportovní střelec.
Zlatý olympijský medailista z letních her v Mexiku, trojnásobný bronzový medailista z mistrovství Evropy v roce 1969 a dvanáctinásobný mistr republiky. Po skončení aktivní kariéry působil jako trenér v Dukle Plzeň.
V Dukle Plzeň střílel z kulových zbraní různé disciplíny, standardní i libovolnou malorážku, velkorážní terčovnici ap. Od roku 1965 i na mistrovstvích světa a Evropy. Jeho nejlepším výsledkem bylo šesté místo z mistrovství Evropy 1965 ve střelbě z libovolné malorážky vstoje. Až přišly Hry XIX. olympiády 1968 v Mexiku a jeho první vystoupení ve střelbě libovolnou malorážkou 60 ran vleže na 50 m. Kůrka osvědčil klid a dobré soustředění a po šesté sérii už si byl jistý dobrým výsledkem: "Byl jsem přesvědčen, že jsem nastřílel 596 bodů, dvakrát jsem dal určitě devítku, u dvou střel jsem si nebyl jistý. Zapisovatel měl sice poznačeno jen 591 bodů, ale to se přece musí spravit při kalibrované kontrole." Spravilo a těch bodů bylo nakonec 598, což byl nový olympijský a světový rekord. Stejného výkonu dosáhl i Maďar Lászlo Hammerl, ale ten jednu ze svých devítek trefil v poslední položce. Výsledek byl naprosto nečekaný – první zlatá olympijská medaile pro střelce z Československa. Rozrušení z úspěchu bylo takové, že v dalších disciplínách už na světovou špičku nestačil, ve střelbě velkorážní terčovnicí skončil na 12. příčce, ve střelbě libovolnou malorážkou 3 x 40 ran ze tří poloh se dokonce propadl až na 29. místo.
Následující rok 1969 se z mistrovství Evropy vrátil ověnčen třemi bronzovými medailemi ze soutěží družstev ve střelbě z libovolné malorážky vleže a 3 x 40 ran a z velkorážní terčovnice. V soutěži jednotlivců si v libovolné malorážce vleže vystřílel šesté místo. Startoval ještě na dalších mezinárodních soutěžích, ale žádného většího výsledku se už nedočkal. Po ukončení závodnické kariéry se stal trenérem a funkcionářem Armádního střediska vrcholového sportu Dukla Plzeň. Stál rovněž v čele Klubu československých olympioniků, dodnes je členem vedení Českého klubu olympioniků.