Akce školy

OOO a POKOS

Napsal Václav Uhlík . Publikováno v Akce školy

Pod těmito podivnými zkratkami se skrývají výrazy „Ohrožení a Ochrana Obyvatelstva“ a „Příprava Občanů K Obraně Státu“.

Fotografie ZDE.

Na naší škole od roku 2016 pořádáme každoročně projektový den s touto tématikou. Každý z nás se totiž někdy může dostat do situace, kdy bude ohrožený požárem, povodní, únikem nebezpečného plynu nebo (snad ne) dokonce teroristickým útokem. Současní deváťáci jsou první, kdo od šestého ročníku prošli celým cyklem školení, v nichž byli seznámeni s jednotlivými druhy ohrožení, jak se při nich zachovat, či co si mají sbalit do evakuačního balíčku, když budou muset na přechodnou dobu opustit své domovy a strávit nějaký čas v evakuačním centru. O tom vědí své například obyvatelé Prahy, když v roce 2002 celé městské části zalila voda z Vltavy.
Mimo tato školení k jednotlivým možnostem ohrožení žáci v každém ročníku absolvují nějaký kurz. Šesťáci si na Dětském dopravním hřišti DDM Sova Cheb zkouší znalost dopravních předpisů a své umění při jízdě na kole nebo koloběžce, sedmáci navštěvují stanici Hasičského záchranného sboru Cheb, kde jsou seznamováni s nebezpečími, která hrozí při požáru, s protipožární prevencí, seznamují se s technikou a absolvují praktické ukázky. Žáci osmých ročníků mají tento projektový den zaměřený na zdravotnickou přípravu a zkoušejí si poskytování první pomoci včetně komunikace s cvičným dispečinkem zdravotnické záchranné služby. Praktické ukázky letos pro žáky připravil a dispečera ZZS si zahrál pan Jiří Černý, místostarosta města, jinak civilní profesí záchranář zdravotnické záchranné služby.
Deváťáci každoročně vyrážejí na Střelnici Myslivna, kde si pro ně členové Střeleckého klubu AVZO Cheb připravují ukázky sebeobrany, různých typů zbraní a hlavně střeleckou soutěž ze vzduchovek. Nejúspěšnější střelci z řad žáků si pak mohou vybrat některou zbraň členů střeleckého klubu, ze které mají možnost si také zastřílet.
Kromě vedení školy a učitelů patří poděkování za možnost uskutečnění projektového dne v letošním roce:
- Domu dětí a mládeže Sova Cheb za poskytnutí dopravního hřiště a učebny s interaktivní tabulí a dataprojektorem,
- vedení chebské stanice Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje za přípravu programu a ukázek techniky,
- panu místostarostovi Jiřímu Černému a paní Haně Luňákové za přípravu a vedení ukázek poskytování zdravotnické první pomoci,
- panu Tomáši Koženému a dalším členům Střeleckého klubu AVZO Cheb za přípravu ukázek a umožnění střelby na Střelnici Myslivna.

Ing. Pavel Filipin

datová schránka: bpjtguq

Zřizovatelem školy je: město Cheb

Zprávy e-mailem

Budete první informováni o novinkách, školních akcích, apod. Přihlášení odběru můžete kdykoliv zrušit.

Co, kdo, kde, kdy: kalendář akcí

Tip: Kliknutím na mapku přejdete na portál Mapy.cz