Sportovní soutěže

Putovní pohár pro 5. ZŠ!

Napsal Václav Uhlík. Kategorie Sportovní soutěže

Naše škola se stala nejúspěšnější školou Karlovarského kraje ve sportovních soutěžích 1. stupně ZŠ za rok 2011-2012! Více v článku.

Školní rok 2011/2012 završili žáci a učitelé 5. základní školy v Chebu  převzetím putovního poháru, který  každoročně uděluje Krajská rada Asociace školních sportovních klubů Karlovarského kraje, pro nejúspěšnější školu v soutěžích, které jsou pořádány AŠSK ČR. Tyto poháry jsou udělovány ve třech kategoriích pro nejúspěšnější školy v soutěžích 1. a 2. stupně základních škol a nejlepší střední školu v bodování účasti a výsledků.

5. ZŠ byl pohár na rok propůjčen za soutěže dětí prvního stupně, do kterých se v uplynulém školním roce zapojilo 67 dětí od prvních do pátých tříd. Mimo jiné se zúčastnily přespolního běhu, plavání, florbalu, fotbalového McDonald´s Cupu nebo atletického trojboje a Kinderiády. K výrazným úspěchům patří zisk bronzových medailí v krajském finále přehazované smíšených družstev a hlavně 3 tituly přeborníků kraje v soutěžích pořádaných Asociací školních sportovních klubů ČR a za finanční spoluúčasti Karlovarského kraje. Zlaté medaile z krajského finále si děti přivezly za prvenství v minikošíkové dívek a v obou kategoriích vybíjené – Preventan Cupu. Vítězstvím v krajském kole této soutěže si obě družstva vybojovala právo účasti ve finále České republiky. Do východních Čech však odcestovala pouze otevřená kategorie (družstvo smíšené z chlapců a děvčat), protože několik vybíjenkářek v tom samém termínu reprezentovalo Chebsko s pěveckým sborem Koťata na soutěži v Olomouci.
Mezi nejčastější a nejúspěšnější reprezentanty školy v nejmladších věkových kategoriích patřili především: V. Dvořáková, K. Jarošová, M. Dvořák, A. Gangurová, M. Maydl, V. Maydlová, P. Nohejlová, A. Gangurová, K. Bosák, P. Botev, M. Klimas, M. Hořínek a mnozí další včetně prvňáků P. Spálovské, A. Moulisové, A. Čížka či A. Kříže.
Školu reprezentovali také žáci druhého stupně: Nejúspěšnější byly mladší dívky, které zvítězily v krajském finále basketbalového And1 Cupu, a tak se potřetí po sobě probojovaly mezi 15 nejlepších týmů republiky. Ve své kvalifikační skupině ale prohrály zápas s děvčaty z Gymnázia Litoměřice, mezi nejlepších 6 týmů ČR proto  nepostoupily. Žáci a žákyně se ale zúčastnili také dalších soutěží, například v halové kopané, florbalu, lehké atletice nebo všech dalších kategorií basketbalu.
Přestože 5. základní škola v ulici Matěje Kopeckého nemá sportovní zaměření, děti jsou zde pro sport zapálené. Členy místního centra sportu byla v loňském a je i v letošním školním roce čtvrtina dětí. 134 celkem, tedy 27% ze všech žáků, jich reprezentovalo školu v některé sportovní soutěži v osmi kategoriích. Možnost sportovního vyžití mají v kroužku sálové kopané, florbalu, aerobiku a orientálních tanců či košíkové. Největší zájem ale mají ti nejmladší o kroužek sportovních her, který se zaměřuje především na vybíjenou a základy košíkové a je organizovaný pro děti od druhých do pátých tříd, ale i pro prvňáky. Výše zmíněná Petra Spálovská již v první třídě reprezentovala školu v minikošíkové a přespolním běhu a sport ji tak nadchl, že začala trénovat spolu s dalšími dětmi a se sestrou, ještě předškolačkou, v chebské Lokomotivě házenou.  
V posledních letech do kroužku sportovních her chodí kolem čtyřiceti dětí a jeho vedoucí musí další zájemce odmítat. A proč zrovna vybíjená? Nejedná se o žádný podřadný sport. Na Chebsku jsou turnaje mezi školami pro děti z prvního stupně pořádány již 10 let. Hraje se ve dvou kategoriích – otevřené (družstvo chlapců  může být doplněno děvčaty) a v kategorii dívek. Tento sport je průpravou pro jiné   sporty, jako například házenou, basketbal, volejbal a další. Rozvíjí u dětí hbitost, obratnost, rychlost, vytrvalost, pružnost či přesnost, nutnost rychle a takticky  přemýšlet, ale také smysl pro fair play a spolupráci v kolektivu. A zájem dětí o tento sport je na škole také především proto, že jsou v něm úspěšné. Od roku 2002 se vždy nejméně jedno družstvo probojovalo do krajského finále. Poslední 3 roky se soutěž jmenuje Preventan Cup a vítězové krajských kol  postupují do finále České republiky.  Družstva z 5. ZŠ cestovala do východočeské Pecky už dvakrát. Nikdy se nevrátila zpět s prázdnou. V roce 2010 přivezla děvčata bronzové a letos družstvo složené z deseti chlapců a dvou dívek dokonce zlaté medaile a pohár pro přeborníky České republiky. Titul vybojovaly chebské děti v konkurenci 1344 družstev, která se v celé ČR zúčastnila jednotlivých postupových kol. Bez ztráty vítězství z kurtů vyprovodily týmy škol ze Strakonic, Pecky, Loun, Chocně, Tachova, Jeseníku či Kroměříže.
V posledních deseti letech se žáci 5. ZŠ zúčastnili finále ČR i v dalších soutěžích: Novinářském kalamářï házené dívek, atletickém čtyřboji starších žákyň a dokonce dvakrát v atletické Kinderiádě mladších dětí v Praze na Strahově.  
Možnost mimoškolního vyžití mají děti na „Pětce“ nejen ve sportovních, ale i  v dalších kroužcích – stolních a společenských her, výtvarném, keramickém, v kroužku němčiny, španělštiny a v pěveckém sboru. Pěvecký sbor „Koťata“ má tak trochu netradiční složení. Kromě klavíru paní učitelky Ivy Bezděkové je doprovázejí  další hudebníci, současní i bývalí žáci školy: J. Gangur (kontrabas), I. Škrdlová, E. Marešová, B. Petránková a K. Černá (flétny), J. Koreň a J. Kadlec (rytmické nástroje). Sbor má za sebou úspěšná vystoupení na veřejnosti (v Klášterní knihovně, při adventních trzích na námětí, ve školkách, při akcích své školy). Letos také reprezentoval náš region na celostátním festivalu Svátky písní v Olomouci, kde ve své kategorii získal mezi sbory ze základních uměleckých škol vynikající bronzové pásmo.
Dětem se ve svém osobním volnu v tomto školním roce věnuje 13 učitelů. Těší je, že pro většinu ze žáků naší školy neplatí tvrzení o současné generaci, která sedí celý den u počítačových her a nedokáže se jinak zabavit.

Tabulka úspěšnosti v soutěžích 1. stupně ke stažení ZDE (formát xls).


Putovní pohár pro vítěze


Společná fotografie žáků 1. stupně, kteří se na vítězství podíleli.

Zpracoval: Ing. Pavel Filipin

Zvonění

1 8:00 - 8:45
2 8:55 - 9:40
3 10:00 - 10:45
4 10:55 - 11:40
5 11:50 - 12:35
6 12:45 - 13:30
7 13:40 - 14:25
8 14:35 - 15:20

Odkazy

Kontaktujte nás

5. základní škola Cheb, Matěje Kopeckého 1, příspěvková organizace
Matěje Kopeckého 1
350 02 Cheb

Email: 5zscheb@5zscheb.cz

Telefon:
škola - 354 430 643, 736 481 605
jídelna - 354 431 926
družina - 354 432 610

Více kontaktů: zobrazit kontakty

Zřizovatelem školy je: město Cheb

Zprávy e-mailem

Budete první informováni o novinkách, školních akcích, apod. Přihlášení odběru můžete kdykoliv zrušit.Co, kdo, kde, kdy: kalendář akcí

Kde nás najdete

Tip: Kliknutím na mapku přejdete na portál Mapy.cz